Chmura obliczeniowa – co wybrać?

Schemat działania tradycyjnego serwera do przechowywania danych można w prosty sposób wyjaśnić nawet osobie, która nie jest specjalistą w tematyce informatycznej. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z chmurami obliczeniowymi i ich wykorzystaniem w aplikacjach mobilnych.

Wśród wielu przeciwników chmur obliczeniowych są osoby, które nigdy nie miały z nimi styczności i nie rozumieją schematu ich funkcjonowania. Ten brak elementarnej wiedzy z tego zakresu powoduje, iż boją się one o dane przechowywane na serwerach w chmurze.

Jakie rodzaje i usługi chmur obliczeniowych są najpopularniejsze? IaaS, czyli infrastucture as a service – w wolnym tłumaczeniu oznacza infrastrukturę IT świadczoną jako usługa. Opcja ta jest dedykowana osobom, które chcą zaoszczędzić pieniądze na kupnie sprzętu komputerowego, a także opłatach za energię elektryczną, specjalistyczne chłodzenie, itd.

Decydując się na IaaS płacimy jedną fakturę za wypożyczenie całej infrastruktury informatycznej i serwis. Oprogramowanie, jak i wykorzystanie tego sprzętu pozostaje w naszej gestii.

www.pixel-reklamy.pl

PaaS (platform as a service) to udostępniona cała platforma dla klienta. Usługodawca dostarcza nam zarówno niezbędny sprzęt, jak i oprogramowanie, do którego dostęp mamy z naszego komputera za pomocą Internetu.

W tej opcji wybieramy interesujące nas oprogramowanie z puli, które udostępnia nam dostawca. Wyróżniamy jeszcze model SaaS, czyli software as a service, w którym pokrywamy koszty korzystania z aplikacji na żądanie.

W modelu tym nie interesuje klienta oprogramowanie, konfiguracja serwera, tylko oczekujemy dostępu do interesujących nas programów.

KC Consulting kolektory danych gliwice