Macierzyństwo po raz drugi

Kiedy zostajesz matką po raz drugi zupełnie inaczej patrzysz na wszystko, co z tym związane. Gdy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży po raz pierwszy od razu wskakiwałaś w luźne ciuchy, tak aby było widać i podkreślać ciąże. Odczuwalne mdłości, zgaga, czy inne symptomy miałaś je wszystkie. Jadłaś dużo, aby dziecku dać wszystkie niezbędne produkty. Przed porodem dokładnie pakowałaś wyprawkę, prasowałaś po kilka razu, codziennie sprawdzając, czy czegoś nie brakuje.

Po porodzie starannie dbałaś o wszystkie najmniejsze szczegóły, gdy szliście na spacer zabierałaś całą torbę, a gdy do rodzinny to nawet ze cztery. Z przerażeniem patrzyłaś na nosek, z którego zaczął lecieć katar. Teraz, gdy po raz kolejny okazało się, że zostaniesz mamą. Wszystko jest jakby inne, spokojniejsze. Ubrania, w których chodzisz w ciąży to ciągle te same, jakoś dziwnie mogą się rozciągnąć.

Pakując się do szpitala robisz to szybko, przed samym porodem. A cały okres pięknego macierzyństwa, wydaje się być odruchem bezwarunkowym. Nie martwisz się, że nie wzięłaś wystarczającej ilości pieluch, czy rzeczy na zmianę. Pieluszki się dokupi, a dziecku nic się nie stanie, jak pochodzi przez moment w brudnej bluzeczce. Doświadczenie, ale też przekonanie, że ciągłe stawanie na wysokości zadania i bycie przewrażliwiona matką nie ma w ogóle sensu, a tym bardziej nie wpływa na rozwój dziecka.

Tak zwane mamy podwójne, choć jest trochę trudno przy dwójce dzieci, to i tak mają więcej satysfakcji z tych pierwszych okresów trwania macierzyńskiego życia.